דצמבר 3, 2023

עובדי מחסן – הרבה יותר מאנשים שמסדרים דברים על מדפים 

עובד מחסן

מי שמסתכל היום על לוחות דרושים, יכול לראות שקיים ביקוש רב לעובדים במחסנים אצל חברות גדולות וקטנות, עסקים בתחומים שונים. אך לא רק שקיים ביקוש רב אלא שגם הדרישות הן מאוד משמעותיות. אם בעבר עובד מחסן היה נחשב ל"עובד כללי", היום יש לא מעט דרישות, כאשר במקביל אפשר למצוא קורסים מקצועיים שעוסקים בתחום, ומכשירים עובדים להיות עובדי מחסן.

זה לא מקרי שהתחום של עובדי מחסן זוכה לפופולאריות רב וביקוש נרחב בקרב עסקים מסוגים שונים. שכן עם השנים המשמעות שלהם עלתה והתחום התפתח בצורות שונות. אפשר לראות את זה לא רק בעבודה שמתבצעת על ידי העובדים עצמם, אלא גם תוכנות שונות אשר משמשות לניהול טוב יותר של המחסנים מבחינות מלאי ולוגיסטיקה.

היום כשאנחנו נכנסים לעבוד במחסן, אנחנו צריכים לדעת בדיוק לאיזה מחלקה שייך כל מוצר, איך אנחנו יכולים למצוא אותו, אנחנו צריכים לדעת כיצד לקטלג את המוצרים בצורה נכונה, כיצד לחלק אותם, מה המפרט הטכני של כל מקצוע ועוד שורה ארוכה של פרטים שאמורה לעזור לנו גם למצוא את המוצרים וגם לדעת כיצד לסדר אותם, כך שיהיה ניתן למצוא בקלות רבה יחסית.

כפי שאנחנו יכולים להבין מהדברים האלה, עבודת המחסן בכלל ובפרט העובדים, הם חלק בלתי נפרד ומשמעותי מהשרשרת הלוגיסטית שמאפשרת לעסק להתנהל בצורה מסודרת. הרי אם הם לא יעשו את העבודה שלהם ואם המוצרים לא יהיו מסודרים על המדפים בצורה נכונה, אזי שיהיה בלתי ניתן למצוא את הדברים, ואז לא יהיה ניתן למכור אותם ולהעביר ללקוחות כמובטח.

למשל, אם מוצר אמור להגיע אל עסק מסוים, אז מעצם זה שהמחסן לא יהיה מסודר, אז לא יהיה ניתן להעביר אותו אליו, וגם אם כן, בשלבים הבאים, העסק לא ידע איך למצוא את אותו מוצר ולהעביר אותו הלאה.

כיצד בוחרים עובדי מחסן בצורה נכונה

על מנת לבחור עובדים בצורה חכמה, יש להקפיד על כמה פרמטרים בסיסיים:

ראשית, יש לבחון את מידת הניסיון שלהם בתור עובדי מחסן בכלל ובפרט בכל מה שקשור למחסנים בסדר גודל כמו שלנו. יש לבחון לא רק את הניסיון אלא גם את התוכנות שהם מתמחים בהן.

שנית, יש לבחון אמינות ופרטים אחרים שיכולים להשפיע על התפקוד ועל היכולת שלהם לבצע את העבודה אל מול היכולת שלנו לסמוך עליהם. זה אומנם גם אמינות מקצועית וגם אמינות אישית.

שלישית, במקרים מסוימים יהיה נכון לבדוק האם הם מסוגלים לבצע את העבודה מבחינה פיזית, וכן חשוב יהיה לבדוק האם יש להם רישיון למלגזה או אמצעים אחרים בהם נדרש להשתמש במחסן.

ארבע, רצוי לשכור עובדים אחרי תקופת ניסיון, בשביל לראות האם אכן מתאימים לתפקיד ומסכימים לתנאים שלנו.