דצמבר 3, 2023

המרכז הישראלי להתמכרויות

מדליק ג'וינט - המרכז להתמכרות

ההגדרה של התמכרות, הינה שימוש בכמויות  שעולות עם הזמן אם בחומר ממכר או התנהגות אשר גורמת הנאה למתמכר. כאשר המתמכר מגיע למצב שהוא חש מצוקה או תלות פסיכולוגית ונפשית בחומר או בפעילות כלשהי הוא כבר יזדקק לטיפול. רבים שיש להם סוגים שונים של התמכרויות פונים אל המרכז הישראלי להתמכרויות, בכדי לטפל באופן מקצועי בתופעה מציקה זו, בכדי לנהל שוב אורח חיים תקין.

ניתן למצוא סוגים שונים של התמכרויות למשל: התמכרות לאלכוהול, לסמים, להימורים, למין ועוד. יש להבדיל בין התמכרות, לבין התנהגות אובססיבית. הכוונה היא שקיים הבדל, בין מה שאנו עושים באופן קבוע על בסיס הרגל, לבין התמכרות. כאשר מדובר על מצב כמו התמכרות, מדובר למעשה על פעולה שמטרתה לקבל משהו רגשי בתמורה למשל: תחושה, הרגשה או הימנעות מדבר מסוים.

התמכרות לסמים ולאלכוהול בשל חרדות או חוסר התמודדות עם המציאות

ישנם אנשים אשר מפתחים התמכרויות בשל חרדות או חוסר התמודדות מול מצב מסוים או מול המציאות. למשל אנשים אלה אומרים לעצמם בעת חרדה או מצוקה:"אני אשתה וויסקי ואני יירגע" , " אעשן ג'וינט ואצא מהלחצים". זהו סטריאוטיפ של התנהגות שמלמדת כי אנשים אלה תלויים בחומר כלשהו על מנת להתמודד מול מצבים מסוימים. במקום להשליך את הבעיה על חומרים ממכרים, יש לפנות אל המרכז הישראלי להתמכרויות, בכדי להתגבר על הבעיה באופן מקצועי ויעיל.

האם התמכרות הינה הפרעה רפואית או פסיכולוגית?

ישנם ארגונים רפואיים בעולם, אשר מגדירים את תופעת ההתמכרות כבעיה רפואית אשר פוגעת באזורים שונים במוח. ארגונים אלה טוענים, כי מדובר על כל תופעה רפואית אחרת שיש בה מאפיינים ביולוגיים, פסיכולוגיים וחברתיים. אם ניגש להבא הפסיכולוגי, ההתמכרות פירושה עיסוק כפייתי בהשגה או בשימוש בחומר שיש בו התנהגות ממכרת, או הקושי לשלוט במאוויים או בדחפים. אנשים אלה אינם מכירים בתופעה או שדוחקים אותה ואז, הם מגלים בעיות רבות בתפקוד היום יומי כגון, פגיעה בפרנסה, במשפחה ועוד.

בכל מקרה, אנשים שנוטים לפתח התמכרויות, לא מצליחים להתמודד עם הבעיה ומומלץ כי יפנו אל מרכזים לייעוץ מקצועי כמו המרכז הישראלי להתמכרויות, על מנת שיכלו להיות כאחד האדם ולתפקד נכון במסלול החיים.