אפריל 14, 2024

זימון לחקירה במשטרה – מה אנחנו יכולים לעשות במצב כזה

זימון לחקירה במשטרה – מה אנחנו יכולים לעשות במצב כזה

הרבה פעמים אנשים שמקבלים זימון למשטרה לצורך חקירה כזו אחרת, נבהלים מהסיטואציה, באופן טבעי. הרי מרביתנו לא רגילים לכך, מרביתנו אנשים נורמטיביים לחלוטין שמעולם לא היו במשטרה, מעולם לא נחקרו ואינם מוצאים שום סיבה מדוע המשטרה מחליטה לחקור אותם.

ובכן, דבר ראשון, חשוב מאוד להירגע ולא להילחץ מזה. עצם העובדה שהמשטרה מזמינה אותנו לחקירה, לא אומר בהכרח שעשינו משהו רע וזה בטח לא אומר שאנחנו אשמים. ישנן סיבות שונות מדוע אנחנו יכולים להיות מוזמנים לחקירה משטרתית. יתרה מזו, גם אם אנחנו מוזמנים לחקירה, עדיין יש לנו זכויות, עדיין יש לנו כלים כיצד להתמודד עם הסיטואציה. במילים אחרות, הדרך מפה ועד לנקודה בה אנחנו נמצא את עצמנו על דוכן הנאשמים, היא מאוד ארוכה.

אנשים יכולים לקבל זימון לחקירה במשטרה במצבים שונים. למשל, הם יכולים לקבל זימון, אם נניח הם חשודים בביצוע עבירה מסוימת. אך גם פה צריך לומר, זה לא חד משמעי. הרי ברור שאם מישהו מגיש נגדנו תלונה במשטרה, אז אנחנו נוזמן לחקירה. זה לא אומר עדיין שום דבר. לעומת זאת, אם המשטרה מבצעת חקירה מסיבה כזו או אחרת ויש לה ראיות או סיבות אחרות להזמין אותנו, זה כבר משהו אחר.

אנשים יכולים גם לקבל זימון, אם נניח הם עדים לאירוע מסוים. במקרה כזה, החקירה תהיה על המקרה ולא באופן ספציפי לגבי השאלה, האם הם ביצעו את המקרה או לא. חשוב לציין כאן, יש מקרים בהם הנחקר תוך כדי החקירה מציג גרסה שעלולה להפוך אותו לחשוד, גרסה שעלולה להישמע לא אמינה או כל דבר אחר, ואז כמובן המצב משתנה, בין היתר זה אומר שהחקירה תהפוך להיות באזהרה, ואז המשטרה יכולה להשתמש בחומר החקירה בבית המשפט. המטרה היא להזהיר את הנחקר, שהדברים שהוא אומר עלולים לפגוע בו, אם המקרה יגיע אל בית המשפט.

עוד נקודה שצריך לציין כאן היא, אנחנו לא חייבים להגיע לחקירה במשטרה.  כלומר, אנחנו חייבים אך בתנאי שהזימון ניתן לנו על ידי שוטרים ביד או דרך עורך הדין שלנו ולא בטלפון. אם מדובר על זימון טלפוני, אנחנו בהחלט יכולים שלא להגיע לחקירה. בעת הזימון, אנחנו צריכים לדעת על מה ולמה, אלא אם מדובר במקרים שהמשטרה מעדיפה לשמור על סודיות, בשביל שאנחנו לא נגיע מוכנים ולא נשבש את החקירה.

מה עלינו לעשות במקרים של זימון לחקירה

דבר ראשון, כאמור, זה לא להילחץ, לא להיכנס לחרדות ולא לחששות. זה אומנם נשמע מאיים, אך יש לנו מספיק כלים כיצד להתמודד עם סיטואציה שכזו.

דבר שני, עלינו לפנות אל עורך דין שמתמחה בכך, על מנת שייצג אותנו. רצוי מאוד לעשות את זה מיד ולא להמתין, על מנת שהוא יוכל לבדוק, בעזרת הקשרים שלו, לשם מה מזמינים אותנו לחקירה. מעבר לכך, הוא יוכל לבקש הבהרות מהמשטרה, מדוע מזמינים אותנו, למה זה דחוף ועוד. כמו כן, הוא יוכל לבדוק, האם ניתן לחקור אותנו בבית או בסביבה נוחה ולא דווקא במשטרה.

דבר שלישי, אם פונים אל עורך דין, הרי שהוא יוכל לייצג אותנו בעת החקירה וכמובן הוא יוכל לדאוג, שאנחנו נקבל את כל הזכויות שלנו כנחקרים. זה שהמשטרה מזמינה אותנו לחקירה, לא אומר בהכרח שאנחנו נטולי זכויות. אנחנו בהחלט יכולים לקבל את הזכויות שלנו וליהנות מחקירה בתנאים נוחים.

לסיום חשוב לציין, חקירה משטרתית היא לא דבר פשוט, אך אם מגיעים מוכנים, אפשר בהחלט לצאת מזה בצורה טובה.