דצמבר 3, 2023

רכיבה טיפולית – מה זה וכיצד זה יכול לעזור לילדים שלכם

רכיבה טיפולית

במהלך השנים, התפתחו שיטות טיפול שונות בילדים אשר מתמודדים עם בעיות התפתחויות שונות, בין אם מדובר בבעיות מנטאליות, בעיות חברתיות וכן בעיות שמתבטאות במוגבלויות פיזיות שונות. מאחר ולא תמיד ניתן לספק טיפול רפואי ואין גם צורך בטיפול כזה, כמו כן לא תמיד ניתן ויש אפשרות לספק טיפול פסיכולוגי או טיפול נפשי אחר, הרי שהיה צורך למצוא דרכים אחרות לטפל באותם ילדים.

הגדרה זו של טיפול נקראת "פרא רפואי" מאחר והוא איננו עוסק בצד הרפואי אלא הוא עובד לצד הטיפול הרפואי ולעיתים הוא מחליף אותו, אף על פי שהוא איננו רפואי והמטפלים אינם רופאים מוסמכים בשום צורה שהיא. אחד הטיפולים הפופולאריים ביותר עבור ילדים בגישה הפרא רפואית, היא רכיבה טיפולית. 

מדובר על סט נרחב של טיפולים בהם משתמשים בסוסים ככלי עזר על מנת לעזור לילדים, לטפל בהם בהיבטים שונים על פי הצורך, על פי הבעיה איתה הם מתמודדים. במהלך השנים פותחו שיטות שונות לעבודה עם ילדים בעזרת סוסים, זאת על מנת לייצר שיטות טיפול ספציפיות על פי הצורך ועל פי המטרה שלשמה מיועד הטיפול.

לפני שנסביר מה זו רכיבה טיפולית, צריך להדגיש, לא בכל חוות סוסים אפשר לקבל סוג כזה של טיפול, אלא רק בחוות שמיועדות לכך או בחוות שמעסיקות אנשי מקצוע, כמו כן, לא בכל מצב אפשר לספק לילד טיפול בעזרת רכיבה. יש מצבים בהם זה בלתי אפשרי, בין אם זה בגלל מצבו של הילד ובין אם זה בגלל שהוא פשוט לא מתחבר לכך. עוד נקודה שחשוב לזכור, התהליך חייב להיות מבוקר, מפוקח, הוא חייב להתבצע בתהליך הדרגתי, כאשר כל שלב בתהליך נבחן היטב בטרם מחליטים אם לעבור הלאה או לא.

כיצד רכיבה יכולה להיות טיפולית והאם זה מתאים לילד שלכם

כאשר מדברים על רכיבה על סוסים בהיבט הטיפולי, הכוונה היא, שהילד יכול להשתמש בהיבט של רכיבה על סוסים על מנת להתמודד עם קשיים מסוימים שהוא חווה באופן אישי, דרך העבודה עם הסוסים, החל משלב הטיפול בהם ועד לשלב הרכיבה בפועל. זה יכול להיות בהתייחסות לבעיות רגשיות, קוגניטיביות, תנועתיות, חושיות ועוד.

הסוס נחשב לבעל חיים מאוד ידידותי, מאוד חם ואוהב, הוא נקשר לבעליו ומאפשר לו לטפל בו במסירות. אלה מאפשרים לילד להתחבר, להתקשר אליו, וכך הילד יוכל ללמוד כיצד לעבוד עם עצמו וכן עם הזולת.

במהלך הטיפול, הילד גם לומד לרכב בצורה נכונה, גם לטפל בסוס, בין אם זה בהיבטים של האכלה, ניקיון, וכדומה, זה כולל גם עבודה באורווה. כל זה מתבצע בליווי מדריכים שעובדים עם הילד גם על הטיפול בסוס מכל היבטיו וגם על הצד הטיפולי בבעיה איתה הוא מתמודד.