דצמבר 8, 2023

נוירופידבק חרדה – איך הטיפול יכול לעזור לנו

נוירופידבק חרדה

אחד המצבים הנפשיים שכל אחד מאיתנו יכול לחוות בסיטואציה כזו או אחרת, זה מצב של חרדה. מדובר על מצב אליו אנחנו יכולים להגיע כתוצאה מסיטואציה בודדת או כתוצאה ממצב נפשי מתמשך. חרדות יכולות להיווצר כתוצאה מלחץ, כתוצאה מתחושת סכנה, איום, מצב בו אנחנו חשים חסרי אונים, בין אם זה מצב אמיתי או לא, כלומר מצב שקיים אך ורק בראש שלנו.

תחושת חרדה משפיעה עלינו גם בהיבט הפיזי וגם בהיבט הנפשי. זה יכול לבוא לידי ביטוי בצורות שונות ומגוונות. מבחינה פיזית, הרי שאנחנו יכולים לחוש רעידות בגוף, אנחנו יכולים למצוא את עצמנו מתמודדים עם חוסר יכולת לנשום בצורה סדירה, להזיע ועוד. מבחינה נפשית, פנימית, הרי שמדובר בתחושה עמוקה של פחד, לחץ, חוסר אונים להגיב לסביבה, תחושה מאוד שלילית, שמקשה עלינו לא רק להבין שאנחנו יכולים לצאת מזה או לראות צדדים חיוביים שקיימים בטווח זמן מסוים, אלא לחוש מאוד חלשים, חסרי כל סיכוי להתמודד עם מה שאנחנו חווים.

באופן טבעי, התחושות הפיזיות והנפשיות שאנחנו חווים במהלך החרדה, מונעים מאיתנו לפעול בצורה סדירה. התגובה שלנו מאוד מוקצנת, אנחנו לא מפעילים שיקול דעת, למעשה, אנחנו נכנסים למצב "הישרדותי", כלומר אנחנו עושים כל מה שמאפשר בשביל לשרוד, גם אם זה קיצוני מדי, ולא בהכרח יעיל. הבעיה היא, שהרבה פעמים המוח שלנו לא חושב בצורה נכונה, לא חושב בצורה אופטימאלית ולכן קשה לנו להתנהל.

לכן, אנחנו צריכים למצוא דרך איך להתמודד עם הבעיה לפני שאנחנו חווים אותה. לשם כך אנחנו יכולים לעבור טיפול נוירופידבק חרדה. מדובר בטיפול שנועד לאמן את המוח שלנו להתנהג בצורה אופטימאלית גם בעת משבר, גם כאשר אנחנו לא יכולים להיות מרוכזים וממוקדים במאה אחוז, בפרט כשמדובר על חרדות או דברים אחרים.

כיצד מתבצע הטיפול ואיך הוא יכול לעזור לנו

חרדה היא סיטואציה מסוימת שעלולה להשפיע על ניהול החיים התקין שלנו והיא מהווה תגובה לתחושת לחץ או חוסר אונים שאנחנו חווים. על מנת שאנחנו נוכל להתמודד איתה בצורה נכונה, עלינו לאמן את המוח שלנו לא לתת להתניות סביבתיות להפריע לנו, לא לתת לדברים חיצוניים להשפיע על דרך המחשבה והפעולה שלנו.

למשל, אם אנחנו חרדים מביצוע פעולה מסוימת, דבר שחוזר על עצמו בכל פעם כשאנחנו נדרשים לבצע את אותה פעולה, הרי שעלינו לאמן את המוח שלנו איך להתייחס לפעולה, איך לנטרל גורמים מסוימים שמונעים מאיתנו להתמודד עם הפעולה בצורה נכונה, וכך אנחנו יכולים לבצע אותה בצורה סדירה.

הטיפול מתבצע בעזרת אבחון הקושי עמו אנחנו מתמודדים ודרך אימון המוח בעזרת פעולות חוזרות וחיזוקים, אשר מיועדים לאפשר לנו לבצע את הפעולות בצורה סדירה. כך בעת תחושת חרדה נוכל לבצע את מה שתרגלנו ולעבור אותה בצורה נכונה.