דצמבר 9, 2023

עורך דין מחיקת רישום פלילי

עורך דין מחיקת רישום פלילי

פתחו לכם תיק במשטרה? גם אם התיק נפתח בגיל 16 על גניבה קטנה בקיוסק, יישאר לכם במשך שנים רישום פלילי במשטרה. אם תרצו להוציא תעודת יושר, תקבלו פלט מודפס ובו פירוט של התיק הפלילי שנפתח נגדכם, ומה הסטטוס של הטיפול בתיק. לעבירות שעליהן בית המשפט הרשיע וגזר מאסר, מחיקת הרישום תהיה רק 15 שנים לאחר ריצוי עונש המאסר. כאשר תיק פלילי נסגר ללא הרשעה, קשה מאוד להסיר את הרישום הפלילי. כאשר התיק הפלילי נסגר מחוסר אשמה, יימחק באופן אוטומטי התיק הפלילי.

איך מוחקים רישום משטרתי לקטין?

רישום משטרתי של קטין, יכול לגרום לו לנזק משמעותי במהלך חייו. לכשיתבגר הקטין, הוא לא יוכל לשרת ביחידות מובחרות, ולא יוכל להתקבל למקומות עבודה מכובדים. ולכן, חשוב שהוריו של הקטין יפנו אל עורך דין מחיקת רישום פלילי, כדי שיסייע במחיקת הרישום המשטרתי של הקטין. לפעמים, עורך הדין ישכנע את המשטרה להמיר את סיבת סגירת התיק של הקטין ל"חוסר אשמה", על מנת שיהיה אפשר למחוק לקטין את הרישום המשטרתי. על מנת שהמשטרה תשתכנע ותשנה את סיבת סגירת התיק ל"חוסר אשמה", יש להציג למשטרה הוכחות שאכן הקטין חזר למוטב וכעת שומר חוק, והוא תחת השגחה מתמדת של הוריו.

כיצד משפיע הרישום הפלילי על החיים?

ישנם מקצועות שהעיסוק בהם דורש רישיון מיוחד, הוצאת תעודת יושר. כאשר יש רישום פלילי, אין אפשרות להוציא תעודה זו. ולכן, אזרחים בעלי רישום פלילי לא יכולים לכהן כחברי מועצה, או להתמנות לדירקטורים. אולם, יקשה עליהם גם להוציא רישיון למקצועות נוספים, כמו: מתווך מקרקעין, סוכן ביטוח, יועץ השקעות, יועץ משכנתאות, ומקצועות נוספים שיש צורך בהשגת תעודת יושר בשביל הוצאת הרישיון.

כיצד ניתן למחוק רישום והרשעה פלילית לפני הזמן שנקבע בחוק?

על מנת שהרישום הפלילי יימחק לפני פרק הזמן הקבוע בחוק, יש להגיש מכתב בקשה לנשיא המדינה. כאשר עורך הדין מנסח מכתב בקשה למחיקת רישום פלילי לקטין, עליו להסביר שהקטין יוכל לתרום רבות למדינה בשירות צבאי ביחידה טובה, ועבודה מכובדת, אם בגיל 18 לא יהיה לו רישום פלילי. פעמים רבות, ניתנת חנינה במחיקת הרישום הפלילי כדי שהנאשם יוכל לנהל חיים ישרים תקינים בהם הוא מתפרנס בכבוד. כדי שהנשיא יסכים לתת קיצור של תקופת רישום ההרשעה לבגירים, יש צורך להציג במכתב הוכחות שהנאשם בתהליך עמוק ויסודי של שיקום חייו. אפשר לצרף למכתב הבקשה מסמכים ממקום הלימודים העל תיכוניים, וממקום העבודה.

הפער בין הרצון להרתיע לבין המציאות בחיים.

עורכי הדין העוסקים במחיקת רישום פלילי ומשטרתי, צריכים להתגבר על הפער בין הרצון של המערכת ליצור הרתעה באמצעות הרישום, לבין הקושי של הנאשם לשקם את חייו באמצעות עבודות עם משכורת נמוכה. ולכן, הכוח של עורכי הדין הוא בניסוח מכתבים שיגעו ללב של הפקידים, ויגרמו להם לסגת מהכללים הנוקשים, כדי שהנאשם יוכל להיות אזרח ישר, באמצעות עבודה מפרנסת ומכבדת.