דצמבר 3, 2023

סקר קרקע – לשם מה זה טוב?

סקר קרקע

כשקבלן מחליט לבנות פרויקט באזור מסוים, בין אם זה פרויקט מגורים, מסחרי, עסקי או אחר, יש לא מעט דברים שעליו לבדוק, יש לא מעט אישורים שהוא צריך לקבל, בין אם זה לפני שהוא מתחיל בפרויקט ובין אם זה תוך כדי התהליך ובסופו. אחד הדברים שהוא צריך לבדוק ואחד האישורים שהוא צריך לקבל, קשורים לטיב הקרקע.

העניין הוא פשוט מאוד, על מנת שיהיה ניתן לבצע את הפרויקט, חייבים לקבל אישור על כך שהקרקע מתאימה לכך. בין אם זה אומר שהיא מתאימה לבנייה ובין אם זה אומר שהיא איננה מזוהמת או שהיא איננה יכולה לפתח זיהומים. אלה יכולים כמובן להשפיע על בריאות של הדיירים או העובדים במקום ואם כך הדבר, אסור לבנות עליה באופן זמני או קבוע.

על מנת לבדוק את זה, יש לערוך סקר קרקע. לשם כך מזמינים אנשי מקצוע אשר יכולים לבחון את איכות הקרקע, הם לוקחים מדגם מסוים מהקרקע, בודקים במעבדות מקצועיות ועל פי התוצאות הם מחליטים האם ניתן לבנות על הקרקע, האם ניתן להשתמש בה או לא. צריך להדגיש כאן, שאנחנו מדברים על בנייה של מבנים, אך זה גם נכון להקשרים אחרים. כלומר, גם כשהמדינה רוצה לבנות תשתיות מסוימות היא מבצעת סקר קרקע, כנ"ל לגבי פיתוחים חקלאיים, טכנולוגיים ואחרים. בכל מקרה יש לבצע סקר כזה, על מנת למנוע מצב שהפרויקט יעלה על הקרקע ואז יתברר שהוא לא בר קיימא או שהאנשים אשר מתגוררים או עובדים באזור, עלולים לחלות.

למה צריך לעשות סקר קרקע

יש כמה סיבות בגללן אנחנו מבצעים סקר כזה, שכמובן מעל כולן מרחפת הסיבה העיקרית, למנוע מצב שאנשים יצטרכו להתמודד עם השלכות של קרקע מזוהמת.

ראשית, אנחנו לא יודעים מה יש בתוך הקרקע. על פני הקרקע, אנחנו יכולים לראות מה יש, אך אנחנו לא יודעים מה מתחבא בתוכה, וייתכן מאוד שזה מאוד מסוכן.

שנית, קרקעות רבים סופגות חומרים מזהמים שונים עם השנים, בין אם זה בגלל תהליכי בנייה באזור ובין אם זה מסיבות אחרות. בין היתר הן סופגות גזים ורעלים שיכולים להישאר זמן רב. אם לא יתבצע סקר כזה אנחנו לא נדע מכך. גם אם הדיירים והעובדים במקום לא ירגישו בכך מיד, ייתכן מאוד שעם הזמן, הם יחושו בהשפעות הזיהום על בריאותם מהיבטים שונים.

שלישית, קרקע מזוהמת עלול לפגוע במבנה בצורות שונות ולייצר תרחישים אשר יגרמו לפגיעה קשה בפרויקט, בשלבי הבנייה וכן בשלבים אחרים. בשביל להימנע תכנון והוצאה כספית מיותרת, יהיה נכון להשתמש באלמנטים שונים בשביל להתמודד עם הבעיה, בראש ובראשונה יש לבצע סקר שיבחן את מצב הקרקע ויאשר האם ניתן לבצע תהליך בנייה במקום או לא. רק כך הפרויקט יתבצע בצורה חכמה.