דצמבר 3, 2023

מהנדסים במיקור חוץ – מתי ניעזר במהנדסים באופן כזה

מהנדס מיקור חוץ

אין זה סוד, שעם השנים יותר ויותר תחומים יוצאים למה שמכונה "מיקור חוץ". כלומר, תחומי עיסוק שונים עוברים לידיים חיצוניות על מנת שהחברה אשר מתכננת ואחראית על פרויקטים מסוימים, לא תצטרך להעסיק עובדים מטעמה שיבצעו אותם, אלא תעביר אותם אל גוף חיצוני שיטפל בעניין.

אנחנו יכולים לראות בתחומים רבים, בין אם מדובר בתחומים יומיומיים כמו הוראה, ניקיון, בריאות, הנהלת חשבונות ועוד, אך אנחנו יכולים לראות את זה גם בתחומים אחרים, הרבה יותר גדולים ומשמעותיים, למשל, בתחום כמו הנדסה.

כאשר רשות מקומית, למשל, מבקשת לעשות פרויקט מסוים, אז היא פונה אל מהנדסים במיקור חוץ שידעו לתכנן עבורה את הפרויקט וכך יהיה אפשר להוציא אותו לפועל כנדרש. זה נכון גם לגבי חברות בנייה שאמורות לעבוד עם מהנדסים על תכנון פרויקטים של נדל"ן, כגון נדל"ן מגורים, נדל"ן עסקי, מסחרי ואחר.

לפני שאנחנו נסביר את היתרונות במיקור חוץ וכיצד בוחרים מהנדסים בצורה כזו, חשוב להדגיש נקודה מהותית. התהליך הזה, ככל הנראה, הוא לכיוון אחד ולא ישתנה בקרוב. כלומר, ההנחה היא שעם השנים מיקור חוץ רק יגבר, בכל התחומים ובפרט בתחום של הנדסה. לכן, סביר להניח שמהנדסים אשר רוצים להשתלב בתחום כזה או אחר, יצטרכו למצוא חברות חיצוניות שמבצעות פרויקטים עבור גורמים אחרים. הם יתקשו למצוא עבודה בקרב אותם גורמים באופן ספציפי.

מה היתרונות של מיקור חוץ

ראשית, היתרון הבולט ביותר הוא חסכון כלכלי. במקום להעסיק מהנדס ולשלם לו שכר קבוע, כולל על תקופות שיש פחות עבודה, אזי שוכרים חברה לצורך פרויקט ספציפי ומשלמים לה עבורו. היא תשלם למהנדסים על פי ההסכם שלה איתם.

שנית, הרבה פעמים קשה למצוא מהנדסים לתחום מסוים, ולעיתים יש צורך במהנדסים שידעו לתכנן פרויקטים במספר תחומים. יהיה הרבה יותר פשוט אם נפנה אל חברה חיצונית ולא להעסיק מהנדס שמתמחה בכל סוג עבודה, כזה או אחר.

שלישית, אם מעסיקים גורם חיצוני, זה מאפשר לייצר תהליך עבודה הרבה יותר מהיר וייתכן גם יותר יעיל, מאחר ואותו גורם מעסיק לא רק מהנדסים במיקור חוץ אלא גם גורמים אחרים שיכולים להשתלב בפרויקט.

ארבע, כשמעסיקים עובדים במיקור חוץ, בפרט מהנדסים, לא מחויבים כלפיהם. אפשר להחליף אותם, אפשר לבחור בכל פעם גורם אחר. הכל שאלה מה אנחנו מחפשים, מה אנחנו צריכים ועד כמה באת יעזור לנו לבחור גורם כזה על פני גורם אחר. באופן כזה נוכל לבצע תהליך עבודה הרבה יותר מתאים לצרכים שלנו.

על מנת לשכור גורמי מקצוע בצורה נכונה, יש לבחון את הניסיון שעומד לרשותם, יש לבחון את הידע המקצועי, התמחויות וכן עד כמה באמת אנחנו יכולים להסתמך עליהם בשביל שיוכלו לבצע עבורנו את השירות, בהתאם לתוכניות שלנו.