אפריל 11, 2024

מייבש לאוויר דחוס – לשם מה אנחנו צריכים את זה

מייבש לאוויר דחוס – לשם מה אנחנו צריכים את זה

הרבה פעמים אנחנו לא בהכרח מרגישים את זה, אך אנחנו יכולים למצוא את עצמנו נמצאים בתוך מה שמכונה אוויר דחוס. אומנם בסביבה רגילה, יומיומית אנחנו לא נרגיש את זה באופן מהותי, אך בסביבה תעשייתית אפשר לחוש בכך יותר. בסביבה כזו, הרי שיש לכך השפעה משמעותית, בין אם זה על תהליכי העבודה ובין אם זה על הייצור עצמו.

אוויר דחוס עלול לייצר לחות מאוד גבוהה, וכן זה עלול לפגוע באיכות האוויר באופן כללי. אלה דברים שמן הסתם יכולים לגרום נזק, לא רק בסביבה תעשייתית טיפוסית, קרי מפעלים עם מכונות וציוד כזה או אחר, אלא גם למשל, במשרדים, ארכיונים, מקומות אחרים בהם אנחנו מאחסנים ציוד רב, בפרט כשמדובר על ספרים, מחברות, עיתונים וכדומה. במקרים כאלה, הלחות ואיכות האוויר הירודה, עלולים לגרום נזק בלתי יתואר לכל מה שאנחנו מאחסנים.

זו אחת הסיבות, מדוע במקומות כאלה, בפרט אם מדובר במקלטים או חדרים ללא חלונות או פתחי אוורר טבעיים, אנחנו נדרשים להתקין מייבש לאוויר דחוס. מתקן ביחד עם מתקנים נוספים, אמורים לשמור על כך שלא ייווצר אוויר יבש, דחוס במקום, מה שישפר את איכות האוויר מחד ומאידך יפחית באופן משמעותי את הלחות במקום.

לפני שאנחנו נסביר מה בדיוק עושה אותו מייבש לאוויר דחוס, חשוב לציין, בדומה למתקנים אחרים, כאלה שאמורים לשפר את איכות האוויר או לאפשר חדירה של אוויר חדש, אוויר קר ונעים למקום, הרי שגם כאן, התקנת המכשיר חייבת להתבצע עוד לפני שמתחילים להשתמש בחדר, בין אם זה לייצור ובין אם זה לאחסון, כאשר יש לבצע תכנון מקיף של המקום, זאת על מנת שיהיה ניתן להתקין אותו בצורה אפקטיבית וטובה, מבלי שנצטרך לבצע שינויים בשלבים מאוחרים יותר.

עוד נקודה שאנחנו צריכים לקחת בחשבון היא, בכל מקום אנחנו נמצא מתקן אחר. מן הסתם, ארכיונים או מקומות אחרים, אינם בנויים כמו מפעלים למשל, ולכן סביר להניח ששם אנחנו נמצא מתקנים מעט שונים, מתקנים שעובדים אחרת, וכמובן גם בגודל שונה.

מה בעצם עושה מייבש אוויר דחוס

כפי שאנחנו יכולים להבין, במקומות רבים בהם נכנס אוויר דחוס, הרי שאיתו נכנסת לחות. אותה לחות יכולה לגרום נזק משמעותי לציוד, מכשירים, חומרים שונים וכן למבנה עצמו.

בשטח פתוח, כמו למשל חוף ים בתל אביב, אנחנו מתמודדים אומנם עם לחות, אך עומדים לרשותנו אמצעים וכלים שונים כיצד להתמודד עם מצב זה, שהוא לא תמיד נעים. אנחנו יכולים להיכנס למקום ממוזג, אנחנו יכולים להיכנס למים, לנסוע משם, יש לנו אפשרויות. כאשר מדובר על חדרים סגורים ועוד כאלה שמאוכלסים בציוד ובדברים אחרים, הרי שעלינו למצוא דרך כיצד להתמודד עם האוויר הדחוס שמביא עמו לחות גבוהה, אחרת אנחנו עלולים למצוא את עצמנו עם נזקים לא קטנים.

אותו מייבש אוויר, מפרק אותו למעשה ומאפשר לנו להפוך את הלחות לאוויר יבש, ובכך למעשה הוא  מונע ממנה להשתמש בתכונות השונות שלה.

מן הסתם, בשביל שזה יקרה, אנחנו צריכים לבחור מתקן ייחודי, מתקן ברמה גבוהה שיכול לספק לנו את הצרכים שלנו בהתאם לאופי המקום ולציוד או שאר הפרטים שנמצאים בתוכו.

צריך להדגיש, אנחנו נשתמש במתקנים כאלה על פי הצורך, בהתאם למקום בו אנחנו עובדים ובהתאם לאופי החומרים שמאוחסנים במקום. יש מצבים בהם דווקא לחות יכולה לעזור, ויש מצבים בהם נצטרך אלמנטים הרבה יותר מורכבים ממייבש אוויר דחוס כזה או אחר.