נובמבר 27, 2023

מחיקת רישום פלילי – לשם מה זה נועד

מחיקת רישום פלילי

כל אחד מאיתנו עשה טעות כזו או אחרת בחיים שלו. יש מי שעשה טעויות קטנות שלא השפיעו עליו באופן מהותי, לא שינו את מסלול חייו ולא פגעו בתפקוד שלו בשום היבט, אלא בהיבטים נקודתיים, מקומיים, זמניים.

לעומת זאת, יש אנשים שעשו טעויות משמעותיות, טעויות שהם נאלצו לשלם עליהם מחירים יקרים. יש כאלה שעשו טעויות במובן האישי, למשל בזוגיות, אשר השפיעו עליהם במשך כל החיים, כמו כן על סביבתם, יש כאלה שעשו טעויות שהשפיעו עליהם במובנים אישיים הרבה יותר רחבים. למשל, הם ביצעו עבירות פליליות אשר השפיעו על החיים שלהם במובנים שונים. מן הסתם, זה השפיע עליהם באופן מהותי וייתכן שזה משפיע עליהם גם שנים אחרי שהם סיימו לרצות את העונש.

למדינה, כמו לחברה כולה, יש אינטרס שאותם אנשים שביצעו עבירות פליליות לפני שנים רבות וחזרו למוטב, יוכלו לשכוח מזה, לפחות באופן פורמאלי, שלא יהיו רישומים שישפיעו על היכולת שלהם להשתלב בחברה באופן טבעי. לכן, המדינה מאפשרת מחיקת רישום פלילי. המשמעות של מחיקה זו, היא לא לבטל את העבירה ובוודאי לא למחוק את הזיכרון שהם נושאים איתם מעצם ביצוע העבירה והעונש שהם קיבלו עליה, דברים שהם לא אפשריים, אלא לאפשר להם להשתלב בחברה בצורה סדירה, כאחד האדם, בין אם זה אומר ללמוד, לעבוד, ליהנות ממכרזים מסוימים.

צריך להבין, אדם שביצע עבירה פלילית ונושא את החטא של ביצוע עבירה, זה משהו שיכול להשפיע עליו לכל החיים וזה לא משנה אם הוא ביצע את העבירה לפני עשרים או שלושים שנה, וזה גם לא משנה אם הוא ביצע עבירה חד פעמית ומאז חזר למוטב. כל עוד יש רישום של העבירה, הרי שההשפעה היא מהותית.

עבור כל אחד מאיתנו שאי פעם ביצע עבירה פלילית ורוצה ליהנות מחיים שגרתיים, חיים שלא יושפעו מנסיבות מסוימות, בעקבות סיטואציות שהוא היה בהן לפני שנים רבות, אין ספק שהאפשרות למחיקת רישום פלילי, היא מאוד חיונית.

איך מוחקים רישום פלילי?

על מנת לבצע מחיקה של רישום פלילי, אזי שעלינו לפנות אל עורך דין שמתמחה בכך, מן הסתם עורך דין פלילי, והוא יוכל לטפל בעניין עבורנו, בין אם זה אומר להגיש בקשה מסודרת ובין אם זה אומר להציג את כל המסמכים הנדרשים, בשביל להוכיח שאכן אנחנו עומדים בתנאים למחיקת הרישום.

חשוב להדגיש כאן, שלא בכל מקרה ולא עבור כל עבירה, אנחנו יכולים ליהנות מהאופציה של מחיקת רישום פלילי. יש מקרים בהם אנחנו לא נוכל ליהנות מכך, למשל, אם מדובר בביצוע עבירות מין, עבירות רצח ועוד שורה של עבירות שהמדינה לא מוכנה למחוק את הרישום שלהן, כמו כן, זה תלוי במשך הזמן שחלף מביצוע העבירה ועד מועד הגשת הבקשה.