דצמבר 9, 2023

עמלות מכירה – מה זה אומר ואיך זה אמור להשפיע על השכר שלנו

עמלות מכירה

אחד הויכוחים המהותיים ביותר ביחסים שבין עובד למעביד, היא בהקשר לשאלת השכר וכיצד הוא ניתן, איך הוא מתחלק.

באופן רגיל, כל עובד זכאי לשכר על פי ההגדרה אם הוא מקבל שכר שעתי, קרי על פי מספר השעות שהוא עובד או על פי שכר גלובלי, כלומר שכר קבוע בלי קשר לשאלה כמה שעות הוא עובד. כמובן שיש גם לא מעט ויכוחים לגבי השאלה, האם מגיע לעובד שכר על זמן שהוא נמצא בעבודה אך איננו עובד, על ימי חופשה, ימי מחלה וכדומה.

אחד הויכוחים המשמעותיים נסוב סביב הנושא של עמלות מכירה. כידוע, ישנם תחומים רבים בהם העובדים מקבלים עמלה מסוימת עבור עבודתם, עבור מכירה שהם ביצעו, בין אם זה אחוז מסוים או סכום מוחלט מתוך הערך של הרווח. צריך לומר, שזה נכון הן לעובדים בחוזה, כלומר אנשי מכירות שכירים או פרילנסרים, והן לאנשים שמתווכים בעסקאות גם באופן לא רשמי. נניח, אם גורם מסוים לוקח על עצמו לתווך בין שני גורמים שהוא מכיר בשביל שיוכלו לייצר עסקה משותפת, אזי שפעמים רבות הוא מקבל על כך עמלה.

העניין עם עמלת מכירות הוא, האם מדובר בחלק מהשכר והאם השכר יכול להתבסס אך ורק על עמלות. מעסיקים רבים סבורים שמעצם זה שהעובד צריך למכור וזו עבודתו, אזי שהשכר אמור להגיע דרך העמלות, גם זה יעורר אצלו מוטיבציה למכור יותר. מצד שני, עובדים לא יכולים לחיות רק מעמלות, שכן אם הם לא מכרו, אז הם לא יקבלו דבר, לא תהיה להם דרך לכלכל את עצמם ואת משפחתם.

מה נכון לעשות וכיצד יש להתייחס לעמלות מכירה

ברמת העיקרון, בתור מעסיקים, אזי שאנחנו צריכים להתייחס לעמלות מכירה כחלק מהשכר אך לא כל שכר. המעסיק חייב לשלם לעובדים שלו גם שכר בסיס, הוא יכול לקבוע מה יהיה הסכום, האם הוא יהיה גלובלי או שעתי, ועל זה לאפשר להם לקבל עמלות מכירה. מן הסתם, יהיה צורך לחשב את זה בכל פעם מחדש, בין אם זה בהתייחסות לביטוח לאומי, מס הכנסה וכדומה.

רוב המעסיקים מעדיפים לספק שכר מינימום ועל זה לאפשר לעובדים ליהנות מעמלות על המכירות שהם מבצעים. כך הם גם לא צריכים לשלם להם הרבה וגם יוצרים מוטיבציה אצל העובדים למכור כמה שיותר, להשקיע כמה שיותר במכירות. אם זה מצב הפוך, קרי שכר גבוה ועמלה נמוכה, אז לא תהיה לעובדים מוטיבציה להשקיע במכירה.

צריך להדגיש כאן עוד היבט והוא, מלבד העמלות והשכר, יש לבחון את תנאי העסקתו של העובד, ולספק לו כמובן את כל התנאים הסוציאליים על פי חוק, זאת כמובן על פי ההגדרה לפי הוא מועסק, האם הוא נחשב לעובד במשרה מלאה או חלקית.