דצמבר 9, 2023

קניית מזוזה

מזוזה

מצוות המזוזה הינה בין המצוות החשובות ביהדות כמו שנכתב בספר דברים פרק ו', פסוק ט':  "וכתבתם על מזוזות ביתך ובשעריך". המזוזה נכתבת על ידי סופר סת"ם ירא שמיים. מצוות קביעת המזוזה נושאת בחובה עיקרים שונים אשר נועדו להזכיר את קיום ה' בכל מצב.

קביעת המזוזה בדלת נועדה להזכיר ליהודי את מחויבויותיו לה' ואת הקשר עם האלוהות. לפיכך, קניית מזוזה הינה בין המצוות הראשוניות הקבועות ביהדות. יש הנוהגים לנשק את המזוזה עם כל כניסה ויציאה מהבית במטרה לזכור את המחויבות לאל.

קניית מזוזה

הודות להתפתחות החנויות העוסקות ביהדות ובמוצרי יודאיקה כיום ניתן למצוא מגוון עצום של מזוזות בכל חנות ואפילו בחנויות אינטרנט. המזוזות הנפוצות כיום יכולות להיות עשויות כסף, עץ, פלסטיק ועוד. אמנם קיימות מזוזות העשויות חומרי גלם יקרים ומתאפיינות במחירים גבוהים, אבל רוב המזוזות הקיימות כיום ונפוצות בשימוש הן מזוזות במחירים נוחים במיוחד, אותן ניתן לרכוש בכל חנות.

מקום התקנת המזוזה

את המזוזה יש להתקין על כל פתח בבית, על גבי משקוף הדלת בצידה הימני. החדרים היחידים בהם אין צורך להתקין את המזוזה הם חדרי השירותים, האמבטיה והמקלחות בבית. מעבר להיותה שומרת על הקשר של היהודי עם אלוהיו, המזוזה מהווה סימן היכר כך שבכל בית יהודי ברחבי העולם נוכל לפגוש בה.

עיקרים בהתקנת מזוזה

כאשר מתקינים את המזוזה יש לוודא כי היא מכוונת כלפי מעלה והאות הראשונה, היא האות ש', נמצאת מעל האותיות האחרות. מיקום התקנת המזוזה המדויק על גבי המשקוף נקבע להיות השליש העליון של הדלת לכיוון פנים הבית.

בחירת המזוזה המתאימה

בחירת מזוזה צריכה להיות בהתאם לאורח החיים האישי וכן על פי התקציב. חשוב לוודא כי מדובר במזוזה כשרה שנכתבה על ידי סופר סת"ם ועל פי ההלכה, וכי היא מכילה יריעה העשויה עור. בעת התקנת המזוזה מברכים:

"ברוך אתה ד' אלוקינו מלך העולם אשר קדשנו במצוותיו וציווינו לקבוע מזוזה"

לאחר סיום הברכה, יש לקבוע את המזוזה, ולהשתדל שלא להפסיק בדיבור, עד לסיום קביעת כל המזוזות הנותרות.