דצמבר 3, 2023

מצבר עד הבית

חיבור מצבר

מצבר הינו הכוח המניע את המכונית ובלעדיו אין המכונית יכולה לזוז. בנוסף לכך, הוא מספק זרם חשמלי למערכות שונות הנמצאות ברכב כמו: תאורה, מיזוג אוויר, תקשורת ועוד. מצבר יכול לשבוק בכל רגע מסיבות שונות. אחת מהן היא קצר, אחרת היא היותו חלש ומרוקן. סיבה נוספת יכולה להיות קורוזיה בחיבורים שלא מאפשרים העברת זרם. סיבה נדירה נוספת היא שהאחד החיבורים התנתק בפתאומיות. במקרים רבים, התקלה  מתרחשת במועד לא נוח.

במקרה כזה, עומדות שתי אפשרויות עיקריות בפני הנהג. בהנחה שהבעיה היא, אכן, במצבר עצמו ולא בחיבורים ניתן לקבל אנרגיה מסוללה של רכב אחר באמצעות כבלים, להניע את הרכב ולהגיע למוסך, והאפשרות השנייה היא להזמין שירות של חשמלאי או מכונאי רכב המתמחים בנושא. שירות זה מכונה על ידי בעלי מקצוע שירות של  אספקת והתקנת מצבר עד הבית. הכוונה היא, כמובן, לא רק לבית אלא לכל מקום אחר שבו הרכב תקוע, בין אם זה בתוך העיר, בדרך בין עירונית וכדומה.חיבור מצבר

במקרים שבהם הוא מתקלקל בשעות לילה או בשעות אחרות והרכב נמצא בבית ניתן לחכות לבוקר  ולטפל בו אז.  מומחה יכול לבדוק את עצמתו באמצעות מכשיר מדידה מיוחד היכול להצביע על המתח הקיים בו. במידה והוא יצא מכלל פעולה יחליף החשמלאי אותו בחדש. יש צורך לוודא כי החדש יהיה זהה בתכונותיו ובמפרט שלו למקולקל. הכנסת מצבר שאיננו מתאים יכולה לפגוע במערכות החשמליות השונות שברכב, וחבל. אלו הן מערכות אשר פועלות על  זרם חשמל בעוצמה קבועה וכל שינוי דרסטי יפגע בהן לטווח ארוך.

מומלץ לרכוש מצברים של חברות בעלות מוניטין, וכאלו יש בינלאומיות וישראליות. הנפוץ ביותר בשוק הינו מצבר עופרת חומצה, ובמכונית פרטית הוא בעל מתח של 12 וולט. יש בו 6 תאים שבהם נמצאת עופרת הטבולה בחומצה גופריתית. הריאקציה בין שני חומרים אלו גורמת ליצירת הזרם החשמלי. לכל אחד יש אחריות יצרן וכדאי להקפיד שהחדש המותקן יהיה מתאריך ייצור קרוב למועד ההתקנה. שירותי מצבר עד הבית הוא חלק ממכלול שירותים דחופים הניתנים לבעלי רכבים תקועים וכדאי לנצלו למען הנוחיות.