נובמבר 27, 2023

 5 מתקני משחקים הכי מגניבים

מי שגדל בשנות השבעים, שמונים, זוכר את הגנים הציבוריים אשר היו מפוזרים בשכונות שונות, כמקום מאוד מהנה, חוויתי ומיוחד. בגן היו מגוון רחב של מתקנים מסוגים שונים, בהם הוא יכול היה לשחק לבד או עם חברים.

אך האמת היא, שבאותה תקופה היו יחסית מעט מאוד מתקנים. לרוב היו מספר נדנדות, מגלשות סטנדרטיות, עמודי טיפוס, ארגז חול, קרוסלה ואולי עוד מתקן אחד או שניים. באותן שנים לא היו הרבה מתקנים וגם לא היתה מודעות לחשיבות שלהן להתפתחות הילד.

לשמחתנו ולשמחת הילדים בימינו זה השתנה. היום אנחנו יכולים למצוא הרבה מאוד מתקני משחקים לגנים ציבוריים, שיכולים להתאים לגילאים שונים ומספקים חוויה ייחודית ושונה לכל ילד וילדה שבוחרים לשחק בהם. כמובן שכל המתקנים עברו את כל המבדקים, עומדים בכל התקנים ונחשבים בטוחים לשימוש עבור ילדים בגילאים שונים.

כיצד בונים גינת משחקים כיום?

לפני שאנחנו נציג דוגמאות שונות של מתקני משחקים לגנים ציבוריים, חשוב להסביר כיצד בונים גן משחקים בצורה נכונה. מדובר בתהליך שדורש תכנון יסודי, הן על מנת שהגן יתאים לילדים וכן להורים שמלווים אותם.

בראש ובראשונה, צריך למצוא שטח מספיק גדול לשם כך, בשביל שיהיה ניתן להתקין את המתקנים השונים. חשוב שהשטח יהיה מוצל באמצעות סככה, רשת או אמצעים אחרים, נהוג להתקין בו דשא סינטטי או לזרוע דשא רגיל, וכן מלבד המתקנים השונים, אזי שהוא צריך גם להכיל ספסלים לישיבה, שולחנות פיקניק, פחי אשפה מסודרים וכן ברזיות בגובה מתאים למבוגרים ולילדים.

אילו מתקני משחקים נהוג להתקין בגנים ציבוריים?

מגלשות – אומנם מדובר באחד המתקנים הכי סטנדרטיים בכל מה שקשור לגנים ציבוריים, אך עדיין מדובר במתקן מאוד אהוב ופופולרי על ילדים, בוודאי אם מדובר במגלשות ארוכות ומפותלות. ניתן למצוא מגוון דוגמאות, כולל מגלשות שמתאימות לילדים קטנים ואחרות שמתאימות לילדים גדולים.

נדנדות – גם כאן, מדובר על מתקני משחקים לגנים ציבוריים שהם סטנדרטיים, אך עדיין אפשר למצוא הבדלים בין הנדנדות שפעם היה נהוג להתקין לבין אלה המותקנים היום בגני משחקים. גם מבחינת האורך וגם מבחינת הסגנון.

מבוכים – מתקנים ייחודים שהילדים יכולים להיכנס לתוכם וצריכים למצוא את הדרך לצאת. יש פתחים שונים והילדים צריכים למצוא את דרכם החוצה. לא מדובר על משהו מסובך אך בהחלט מאתגר לילדים בגילאים שונים.

דמויות על קפיצים – מדובר על דמויות שילדים יכולים לשבת עליהם או בתוכם (נגיד רכב או חללית), הדמות מותקנת על קפיץ, והילד יכול לקפוץ כשהוא נמצא בתוך האלמנט. זה יכול להיות נחמד ומשעשע עבורו.

מתקני טיפוס – הכוונה למתקנים ייחודים שילדים יכולים לטפס עליהם, חשוב לציין שלא מדובר על מתקן מסובך מדי ובוודאי לא מסוכן. אפשר לטפס עד גובה מסוים ולהיעזר בהורים בשביל לרדת חזרה.