אפריל 14, 2024

טיפול בהתמכרויות – מדוע טיפול כזה הוא חשוב

טיפול בהתמכרויות

לא מעט אנשים מכורים לדברים שונים. יש מי שמכור לסיגריות, יש מי שמכור לאלכוהול, יש מי שמכור לאוכל, אחרים מכורים למין, הימורים ועוד. מרביתנו לא מכורים למרות שאנחנו מתייגים את עצמנו ככאלה. אך קל לאבחן מתי בן אדם מכור ומתי לא.

בן אדם מכור, הוא בן אדם שההתנהגות שלו משתנה בעקבות ההתמכרות, הוא בן אדם שמוכן לשלם מחירים, בין אם כלכליים, חברתיים, משפחתיים, בריאותיים ואחרים עבור ההתמכרות שלו, וכמובן, הוא לא יכול או לא מוכן לוותר על ההתמכרות שלו.

אלה רק חלק מהסיבות מדוע טיפול בהתמכרויות בכל הרמות הוא חשוב. באופן טבעי, יש להיאבק שלא להתמכר לשום דבר, כפי שיש להימנע מצריכת חומרים או דברים שיכולים לגרום להתמכרות, אף על פי שאנחנו נוטים לומר לעצמנו ש"לנו זה לא יקרה". אין לנו תמיד שליטה על כך.

לפעמים אנחנו מתחילים משהו בתור כיף, בתור רעיון, אבל אנחנו לא מודעים לעובדה שבסופו של דבר, אנחנו מכורים לכך. דוגמא טובה זה כמו סמים, אלכוהול וסיגריות. גם אם אנחנו נוטים לחשוב שאנחנו יכולים להימנע מכך ושאנחנו לא באמת מכורים, זה לא באמת כך.

מדוע טיפול בהתמכרויות הוא חשוב?

ראשית, כי יש מחיר להתמכרות, והוא יכול להיות קריטי. המחיר הזה יכול לבוא לידי ביטוי בצורות שונות. הוא יכול לבוא לידי ביטוי בכך שאנחנו נגרום לעצמנו נזק בריאותי, הוא יכול לידי ביטוי בכך שאנחנו נגרום נזק חברתי, משפחתי, נזק סביבתי. לא פעם ההתמכרות גורמת לנו לבצע פעולות שמנוגדות לחוק. אנחנו מסכנים את עצמנו ואת העתיד שלנו.

שנית, ללא טיפול מסודר אנחנו לא יכולים לצאת מזה. יש מקרים ומצבים מסוימים שאנחנו יכולים להימנע מהתמכרות מסוימת בעצמנו. אך במקרים רבים, כמו סמים ואלכוהול, זה מחייב טיפול מקצועי, לא רק בשביל להפסיק את ההתמכרות אלא מעבר לכך, גם בשביל שלא נחזור אליה בעתיד.

שלישית, הטיפול הוא מקיף ולכן אנחנו מתמודדים עם הבעיה בצורה רחבה ולא רק עם עצם ההתמכרות או עצם החומר אליו התמכרנו, אלא זו התמודדות הרבה יותר רחבה מזו.