דצמבר 3, 2023

עורך דין לענייני פלילי – מה אנחנו צריכים לדעת על עורך דין בתחום הפלילי

justice-2060093_640

כפי שאנחנו יודעים, עולם המשפט מחולק לשני תחומים עיקריים מתוכו יוצאים אל עולמות תוכן שונים. תחום אחד הוא התחום האזרחי, והתחום השני, הוא התחום הפלילי. 

בעוד שהתחום האזרחי דן במקרים שבין לאדם לאדם ובין אדם לחברה או חברה לחברה, הרי שהתחום הפלילי מתייחס למקרים בהם המדינה תובעת אזרחים או גופים, כאשר יש אינטרס ציבורי לכך. בין אם זה במקרים של עבירות חמורות או קלות. מקרים אלה נידונים, כפי שאנחנו יודעים כל יום ויום, בין אם זה בבתי המשפט השלום, המחוזי ובמקרים של ערעורים אז גם בבית המשפט העליון. 

מי שאמור לייצג אותנו במקרים כאלה, הוא עורך דין לענייני פלילי, אשר אמור לוודא שהזכויות שלנו נשמרות, הוא אמור לייצג את האינטרסים שלנו מול המדינה, לפני המשפט, במהלכו וכן אחריו. ישנם עורכי דין פליליים, שמתמחים במשפטים מסוג מסוים, אחרים לעומת זאת, בוחרים להתעסק במגוון רחב של תחומים, כך שאם יש צורך, הם יכולים לייצג קליינטים לגבי סוגים שונים של עבירות. 

כפי שאנחנו יכולים להבין, הרי שניתן למצוא עורכי דין שמתמחים בדין הפלילי, גם כאלה שפועלים באופן עצמאי וגם כאלה שעובדים כשכירים במסגרת משרדי עורכי דין שונים. ההבדל בין אלה לאלה, הוא ביכולת שלהם להתמסר ללקוח ובמעטפת שהם יכולים לספק לו במהלך כל הזמן שהם מייצגים אותו. 

לפני שנדגיש מספר נקודות שקשורות לעורך דין פלילי, חשוב לומר, ישנם עורכי דין שמחפשים לקוחות, פונים בעצמם אל לקוחות שיש להם מקרים מעניינים, מקרים שיכולים להוות תקדים משפטי או כאלה שיזכו לחשיפה נרחבת בתקשורת. לעומת זאת, ישנם עורכי דין שמחכים שהלקוחות יפנו אליהם. בשני המקרים, אנחנו יכולים להיות בטוחים, שעורכי הדין יעשו או יצטרכו לעשות, כל מה שנכון עבור הלקוח שלהם. 

דגשים חשובים לגבי עורך דין פלילי

הדבר החשוב ביותר שאנחנו צריכים לדעת לגבי עורך דין פלילי הוא, בסופו של דבר האינטרס שלו הוא לייצג את הלקוח. הוא יכול לחשוב שהלקוח אשם או לא, אך עליו להאמין שהוא לא עשה את זה ועליו גם לעשות הכל בשביל להוכיח את זה. 

לשם כך, הוא ישתמש בכל הידע המקצועי, המשפטי, שעומד לרשותו, אך מעבר לזה, הוא ישתמש באנשי מקצוע שיוכלו לספק לו את כל הכלים והמעטפת הנדרשת לשם כך. 

מעבר לזה, אנחנו צריכים לקחת בחשבון, עורך דין פלילי הוא אדם שרואה את הדברים דרך הדין הפלילי. כלומר, לנו כלקוחות או כאנשים שצופים מהצד, הרבה פעמים הדברים נראים דרך היגיון מסוים, זה לא אומר כלום. יש חוק, יש דין פלילי, ודרכו אמור עורך דין לראות את הדברים ולהתנהל. כך שאם הוא לא מבצע אותם כפי שאנחנו חושבים לנכון, יש כנראה סיבה טובה לכך.