נובמבר 27, 2023

סקר גז קרקע – איך ומי יכול לעשות את זה

GAS

כשאנחנו ניגשים לבצע פרויקט בנייה, פרויקט תשתית או כל פרויקט אחר שדורש מאיתנו לעבוד עם קרקע, בין אם זה על פני הקרקע או מתחת לפני הקרקע, הרי שאנחנו חייבים לוודא שלא מדובר באזור מזוהם. אנחנו חייבים לוודא שמדובר במקום שאנחנו באמת יכולים לבצע עליו את הפרויקט, מבלי לסכן את העובדים במקום, ויתרה מזו, את האנשים שאמורים ליהנות ממנו בעתיד.

אחד הדברים שעלינו להקפיד ולעשות, זה סקר שנועד לבדוק את מצב הקרקע. בין היתר, אנחנו נצטרך לבצע סקר גז קרקע. מדובר על סקר שנועד לבדוק האם יש גזים רעילים בקרקע אשר עלולים לסכן את העובדים וכן את האנשים שישהו במקום לאחר סיום העבודה, בין אם יהיה שם מבנה מגורים, בין אם יהיה שם מבנה תעשייתי, מסחרי ובין אם מדובר בתשתית שאמורה לספק שירות לאזרחים או כל גורם אחר.

צריך להבין, גזים בקרקע זה דבר סביר כל עוד הם נשארים ברמה מסוימת, ברמה בטוחה שאיננה מסכנת ואיננה מזהמת את הקרקע. הגזים יכולים להיווצר מסיבות שונות, בין אם זה בגלל שימוש ברעלים, שימוש בחומרים כימיים או חומרים אחרים במהלך השנים שזיהמו את הקרקע.

הרבה פעמים זה קורה מבלי שמודעים לכך, במקרים רבים זה קורה בגלל פעילות תעשייתית, אשר איננה מפוקחת, איננה מבוקרת, והתוצאה של פעילות כזו, בסופו של דבר, זה שנוצרים גזים במקום שאי אפשר לטפל בהם או שנדרש טיפול מאוד עמוק בשביל להסיר אותם.

מטרתו של סקר גז קרקע הוא לגלות מה מצבו של השטח בו רוצים לעבוד, האם אפשרי לבצע עבודות במקום, האם זה בטוח וכיצד יש להתמודד עם המצב, במידה וזה בלתי אפשרי לעשות כך. א הסקר מבצעת חברה שמתמחה בכך, חברה שיש לה את הכלים, ציוד וכמובן אנשי מקצוע מתאימים.

מתי נעשה סקר כזה ואיך ניגשים אליו

צריך להבין, לא בכל מצב בהכרח חייבים לעשות סקר גז קרקע. גם אם אנחנו עושים בדיקות שבוחנות את מצב הזיהום בקרקע, זה לא מחייב שנעשה גם בדיקות סקר גז, בוודאי אם מדובר בקרקע שאין שום סיבה לחשוב שאכן יש בה גזים רעילים. כאן צריך להוסיף נקודה אחרת והיא, הרבה פעמים סקר כזה גם נערך בלי קשר לשאלה, אם רוצים לבנות על הקרקע או לא, אלא בשביל לבדוק את מצב הקרקע, במידה וקיים חשש להופעה של גזים ולזיהומים שונים.

ברגע שמתקבלות התוצאות מהסקר, מחליטים כיצד להמשיך האלה, האם ניתן לטפל במצב, האם אפשר לחיות איתו בהנחה והסקר מלמד שהכמות איננה גדולה והגזים אינם רעילים, או שמא צריך לחפש קרקע חלופית והקרקע המדוברת, הופכת לחסרת שימוש, שכן לא ניתן לבצע בה שום פעילות בגלל כמות הגזים במקום.