דצמבר 3, 2023

משכנתא למוגבל בעבר – האם זה אפשרי ומתי זה קורה

house-167734_640

לא מעט אנשים מוגדרים מבחינת הבנק "כבעלי חשבון מוגבל" בהווה או בעבר. אדם שהוא בעל חשבון מוגבל, הוא אדם שאיננו יכול לבצע פעולות כמו אנשים אחרים, הוא לא יכול לפעול מבחינה כלכלית באופן חופשית, שכן החשבון שלו מוגבל. לכן הוא יכול לבצע רק פעולות שהבנק מתיר לו, הוא יכול למשוך כסף באופן מוגבל וכן הוא לא יכול לקבל הלוואות מהבנק, שכן יש חשש שהוא לא יוכל להחזיר אותן. אם הבנק מתיר לו לקבל הלוואה, אז אלה בתנאים מאוד מורכבים שהופכים לא משתלמים. 

אנשים מגיעים לחשבון בנק מוגבל כאשר הם נכנסים לחובות, כאשר הם נכנסים למצב כלכלי לא טוב. זה יכול לקרות, למשל, כתוצאה מפתיחת עסק שנכשל. על פניו, זה אומר שרק מבחינת העסק החשבון שלו מוגבל ובעייתי. אך זה לא בהכרח כך, הרבה פעמים העסקי מתערבב עם האישי ואז, מן הסתם הוא נמצא בבעיה כלכלית שצריך לפתור אותה. עד אז, יהיה לו חשבון בנק מוגבל. 

יש מצבים בהם אנשים מצליחים לחיות עם חשבון מוגבל, עד שהם עומדים על הרגליים והבנק מוכן לאפשר להם לנהל חשבון בצורה רגילה, השאלה היא מה קורה במצבים מיוחדים. למשל, כאשר הם רוצים לקחת משכנתא. 

באופן רגיל, אנשים שרוצים לרכוש דירה, נכס, אז הם פונים לבנק ולוקחים משכנתא. אך מה קורה עם אדם שהוא מוגבל מבחינה כלכלית, מה הוא יכול לעשות בסיטואציה כזו? מתן משכנתא למוגבל בעבר, זה עניין אחר, זה דורש מחויבות שונה, דרך פעולה אחרת מאשר במצב רגיל. 

מה אפשר לעשות במצב כזה

לפני הכל חשוב לדעת, יש מצבים בהם הבנקים מוכנים לתת משכנתא לאנשים עם חשבון בנק מוגבל. עצם זה שמדובר באדם שיש לו או היו לו בעיות כלכליות, לא אומר בהכרח שהבנק לא יסכים לעזור לו. אך העניין הוא, שיהיה לו הרבה יותר קשה לקבל משכנתא, אם הוא יקבל זה יהיה בתנאים אחרים מאשר אדם רגיל, ויתרה מזו, זה אומר שגם יהיה לו הרבה יותר קשה להחזיר את המשכנתא. בין היתר בגלל מצבו הכלכלי. 

על מנת לקחת משכנתא בתנאים כאלה, מוטב להתייעץ עם גורמים מקצועיים, יועצים ואנשי מקצוע שידעו לספק את כל המידע, ידעו לייעץ מה לעשות, כיצד לנהוג, אל מי לפנות וכיצד. 

נטילת משכנתא מטרתה לאפשר רכישת דירה, זה אומר, שאדם עם חשבון מוגבל בהווה או בעבר, יוכל להחזיק נכס משלו. על כן, גם לבנק זה משתלם שתהיה לו את האפשרות הזאת, מאחר וייתכן מאוד שבטווח הרחוק יותר, הוא יוכל לממש את הנכס, למכור אותו ולקיים התנהלות כלכלית הרבה יותר נכונה. לכן הבנק לא ימהר לסרב, במקום זה הוא יציב תנאים שישמרו על ההשקעה שלו.