דצמבר 3, 2023

מהו שרת וירטואלי ומי צריך אותו?

אם יש לכם אתר אינטרנט באוויר, אתם צריכים לאחסן אותו אצל חברת שרתים וחברות אחסון אתרים. ובוודאי נתקלתם במושג "VPS", שהוא בעצם השרת הווירטואלי הפרטי. האם כל אחד צריך אחסון בשרת פרטי אצל חברת האחסון? בואו נבין ביחד.  

ישנם הרבה יותר ממיליונים של אתרי אינטרנט כיום, מה שמצריך אחסנה במקום כלשהוא. כלומר, מקום מסוים בו כל המידע הזה מאוחסן. חברות אחסון אתרים מציעות בדיוק את השירות הזה של אחסון אתרי אינטרנט. וכשמעוניינים לרכוש חבילת אחסון, מיד נתקלים במושג "VPS", מה שנקרא VIRTUAL PRIVATE SERVER. האם גם אתם צריכים שרת פרטי? בואו נבין מה היתרונות בו ומה הוא בכלל. 

מהו השרת הווירטואלי הפרטי?

כאמור, כל אתר אינטרנט מחייב את האחסון שלו, לא בהכרח על שרת וירטואלי פרטי. חברות אחסון האתרים מחזיקות בחומרה ובתוכנה מתקדמות שבאמצעותן השרתים האלו נבנים באופן פיזי. כשמדברים למשל על חומרה, אז בחברת האחסון תמצאו מחשבים עם מעבדים חזקים וזיכרון גבוה וכדומה.

חשוב להבין, כל פעולה מאוד כבדה בהכרח משפיעה על התפקוד של החומרה של חברת האחסון. אם למשל אתר מסוים חווה כניסות מרובות של גולשים, בהכרח אתרים אחרים שמאוחסנים על גבי השרת יושפעו מכך. זאת, בהנחה שהשרת עליו האתר מאוחסן הוא אינו שרת פרטי. 

מדוע לא להקים כבר שרת פיזי פרטי וזהו? 

בעולם מושלם, כל אתר אינטרנט היה מקבל שרת פיזי פרטי משלו. אבל העלויות של הקמת שרת פיזי פרטי לכל אתר הן גבוהות במיוחד. כמו כן, זה מצריך איש מחשבים קבוע שיישב ליד השרת הפיזי ויתפעל אותו במקרה של תקלות. 

מאחר שלא כל בית עסק יכול להרשות לעצמו את העלויות של הקמת שרת פיזי פרטי, יש את הפתרון של שרת וירטואלי פרטי. בפועל, השרת הווירטואלי הפרטי הוא שרת שנמצא בחזקתה של חברת אחסון האתרים. כמו שאתם מאוחסנים על השרת הפרטי, כך גם אתרים אחרים. אבל במבחן התוצאה, פעילות של אתרים אחרים אינה משפיעה על מהירות האתר שלכם. זאת, בהנחה שהאתר מאוחסן, כאמור, על שרת וירטואלי פרטי. 

מי צריך שרת וירטואלי פרטי?

שרתים וירטואליים פרטיים יכולים לשמש עסקים בינוניים ומעלה, בד"כ. אם מדובר בעסק קטן, ייתכן שחבילת אחסון רגילה תוכל לספק אותו. קיימים גם כל מיני מקרים שבהם יהיה מומלץ להעביר את אחסון האתר משרת רגיל לשרת פרטי. למשל, אם אתם יודעים שאתם עומדים לקבל בקרוב חשיפה תקשורתית גדולה. 

במקרים בהם אתם צופים כניסות מרובות לאתר, אתם צריכים לוודא שהאתר לא יקרוס. ובמקרים אלו יהיה כדאי להעביר את האתר לאחסון בשרת פרטי. ומבחינת מחירים, יהיה כדאי לערוך מחקר שוק. בין אם תחליטו לאחסן את האתר אצל חברת אחסון זו או אחרת, תוודאו את המחירים הממוצעים בשוק על חבילות אחסון.