דצמבר 3, 2023

חקירות כלכליות – מה זה אומר וכיצד הן יכולות לשרת אותנו

הרבה פעמים, אנחנו יכולים לקרוא בתקשורת על חקירות שהמשטרה מבצעת בתחום הכלכלי. מדובר על חקירות שמתבצעות כלפי אנשי עסקים, חברות, גופים וגורמים שונים שפועלים בתחומים רבים ומגוונים, כאשר החקירה מתמקדת בתחומים כלכליים שונים, זאת על מנת לוודא האם אותם גורמים עברו עבירה כזו או אחרת. 

לא רק המשטרה מבצעת חקירות בנושא זה. גם חוקרים פרטיים נשכרים לא פעם לבצע חקירות בתחום הכלכלי. הם כמובן נשכרים לצורך חקירה ספציפית, בין אם מדובר בחקירה פנימית, כלומר חקירה אצל הגורם אשר שכר אותו או חקירה חיצונית, כלומר כלפי גורם חיצוני כזה או אחר. צריך לומר, לא כל החקירות מיועדות בשביל לגלות מעשים פליליים או מעשים שליליים כאלה ואחרים. לא פעם, החקירות מיועדות לספק מידע למי שמזמין אותם. 

חקירות כלכליות מיועדות בשביל לאתר פעולות של גורמים שונים בתחומים כלכליים רחבים. אלה יכולות להיות חקירות שמתייחסות למעשי גניבה ומרמה בתוך העסק, חקירות שקשורות לדרכי התנהלות של גורמים שונים אשר משפיעים על אופי העבודה של העסק ויכולים לגרום לו נזק. 

מעבר לכך, חקירות מסוג זה, כאמור, מתייחסות גם לגורמים חיצוניים. למשל, אם חברה רוצה לקבל מידע עסקי על ההתנהלות של עסק אחר, אם היא רוצה לרגל אחרי גורם כזה או אחר, אזי שהיא תשכור חוקרים פרטיים לשם כך. הכל כמובן בהגדרות החוק, על פי מה שמותר. 

התוצאות של חקירות אלו יכולות להיות משמעותיות, בין אם אנחנו מזמינים אותן לצרכים פנימיים או אחרים. שכן, אם אנחנו מצליחים לקבל מידע שלא היה גלוי קודם לכן או שאנחנו מצליחים לאשש חששות מסוימים, אז זה יכול לעזור לנו בתהליך קבלת ההחלטות, יכול לעזור לנו לתכנן את הצעדים הבאים שלנו ולדעת כיצד להתנהל מול גורמים כאלה ואחרים. 

כיצד מתנהלות חקירות כלכליות 

חקירה כלכלית לא מתנהלת בצורה שונה מחקירות אחרות. למשל, נהוג להשתמש באמצעי מעקב, נהוג להשתמש בכלים ואמצעים שונים בשביל לאתר מידע, מן הסתם, יהיה הרבה מאוד שימוש במחשבים ובתוכנות שונות, כמו כן, יהיה שימוש בחקירות פנים אל פנים, בניסיון לדובב גורמים שונים בשביל להוציא מהם מידע ועוד. 

כמו שבחקירות רגילות, החוקרים אמורים להיות בעלי ידע בתחום, הרי שגם כאן, בכל חקירה כלכלית אמורים להשתתף חוקרים שיש להם ידע לא רק בתחום החקירות אלא גם בתחום אותו הם חוקרים, כלומר בהיבטים שונים של הנושאים הכלכליים, אותם התבקשו לחקור. בין אם זה בנושא של הונאות, מסים, ריגול תעשייתי ועוד. 

לפני סיום נדגיש, עסקים גדולים רבים מעסיקים משרדי חקירות על בסיס קבוע, לא רק לצורך ביצוע חקירות אלא גם לצרכים אחרים, למשל לצורך אבטחת מידע, הטמעת מערכות, ודברים אחרים שקשורים להתנהלות העסק בכלל והעובדים בפרט.