דצמבר 3, 2023

חקירה במשטרה סמים – איך מתכוננים לחקירה כזו

police-78265_640

אחת העבירות הכי נפוצות, הכי פופולאריות, הכי מדוברות, ללא צל של ספק, זו עבירת סמים. מדי שנה נפתחים אלפי תיקים, לא כולם מגיעים לבתי המשפט, לא כולם מסתיימים בהרשעה. אך החקירה במשטרה, כשלעצמה, יכולה להיות מאוד בעייתית, מאוד לא נעימה וקשה עבור כל מי שעומד בפניה.

כשאנחנו מדברים על חקירות סמים, עלינו לקחת בחשבון שלא מדובר בסוג אחד של עבירות ולא מדובר רק בעבירות חמורות, או להיפך, רק בעבירות קלות. למעשה יש כמה וכמה סוגי עבירות, ועל כל אחת מהן מן הסתם, מתבצעת חקירה בצורה כזו או אחרת. אנחנו מדברים על גידול,ייצור, הפצה, מכירה, שידול, סחר, מתן סמים ללא ידיעה, שימוש. אלו הדברים העיקריים שקשורים לעבירות סמים עיקריות. כל אחת מהן כאמור, יכולה להוביל אל חדר החקירות ולחקירה משטרתית.

על מנת להתמודד בצורה נכונה עם חקירה במשטרה סמים, יש לפנות אל עורך דין שמתמחה בכך, קרי, עורך דין שמתמחה בדיני סמים. הוא ידע כיצד להתמודד עם המשטרה, עם החשדות, הוא ידע להציג שאלות, להציב מכשולים ולהשתמש בצורה נכונה בחוק ובבית המשפט, בשביל למנוע מהלקוח שלו להגיע למצב בו הוא יעמוד למשפט ויורשע. כאן צריך לומר, זה שיש חקירה במשטרה, לא אומר שום דבר, בטח לא אומר שהנחקר הוא אשם. מה שכן, זה אומר שעליו להשתמש באנשי מקצוע מתאימים שייצגו אותו.

כיצד עורך דין יכול לעזור במקרה של חקירה במשטרה

אפשר לחלק את העזרה שיכול עורך דין לספק במקרה של חקירה במשטרה סמים, לכמה וכמה חלקים.

החלק הראשון מתייחס לנושא של עצם הייצוג ועצם החקירה. עורך דין מקצועי ידאג שהלקוח שלו יקבל את כל הזכויות בזמן החקירה, הוא יידע אותו בכל הזכויות שלו בשביל למנוע מצב שהשוטרים יוציאו ממנו הודאה או כל דבר אחר, שיכול לשמש אותו בבית המשפט, מבלי שזה יהיה חוקי, מבלי ידיעתו.

החלק השני מתייחס להיבט של חקירת הסמים עצמה. עורך דין פלילי יודע את החוק, יודע מה הוא אומר לגבי כל אחד מהמצבים שתיארנו קודם לכן. יתרה מזו, הוא ידע להטיל ספק, לשאול את השאלות, להפריך את טענות המשטרה עוד בשלב החקירה, ובוודאי לאחר מכן, כאשר יוגש התיק לבית משפט. זה אומר, בין היתר, שהוא ידע לסתור את כל טענות והוכחות המשטרה בנושא.

החלק השלישי מתייחס להיבטים שונים גם לפני המשפט וגם במהלכו, בין אם זה אומר, ניהול משא ומתן על עסקת טיעון, הודאה באשם, העברת מידע בתמורה להקלה בעונש ועוד. אלה דברים שיהיה קל ונכון יותר לעשות, אם עורך דין ייצג את החשוד ולא אם הוא יעשה זאת בעצמו לבד, מבלי שיש לו כלים וידע איך להתנהל מול המשטרה ובכלל.